října

PROTESTNÍ OTEVŘENÉ DOPISY ministryni spravedlnosti BENEŠOVÉ a ministryni financí SCHILLEROVÉ pro nedůstojné odměny soudním tlumočníkům a překladatelům

Považujeme za naprosto skandální, že ministerstvo spravedlnosti předkládá vládě sazby odměn (úprava vyhlášky z 22. 10. 2020 o odměně, náhradě hotových výdajů a náhradě za ztrátu času včetně času stráveného na cestě za výkon tlumočnické a překladatelské činnosti - eKLEP) o téměř 35% nižší než bylo uvedeno v původních materiálech, a k nimž se připomínková místa již neměla možnost vyjádřit.

Soudní tlumočníci pracují léta bez veřejného reptání za částky, které byly naposledy valorizovány před 17 lety a absolutně neodpovídají náročnosti této činnosti, a to v naději, že s novým zákonem jim odměny umožní se touto vysoce kvalifikovanou profesí uživit. Sazby odměn k předložení vládě, nehledě na nepřehledné a léta kritizované rozpětí, jsou nedůstojné.

Obáváme se, že náš kooperativní přístup (více zde) vůči ministerstvu spravedlnosti vyšel zcela nazmar. Ministryně Benešová odpověděla dne 20. 11. 2020 s tím, že naše rozhořčení chápe, ale že MSp muselo vyhovět připomínce ministerstva financí a stanovit odměny v rámci alokovaných prostředků.
Proto jsme přistoupili dne 23. 11. 2020 k sepsání otevřeného protestního dopisu také ministryni financí Aleně Schillerové.
 
Plné znění otevřeného dopisu z 27. 10. 2020 ministryni Benešové ZDE, její odpověď z 20. 11. 2020 ZDE a naše reakce z 29. 11. 2020 na její odpověď ZDE.
Plné znění otevřeného protestního dopisu z 23. 11. 2020 ministryni Schillerové ZDE a její negativní odpověď ZDE
Senátor Marek Hilšer (Hnutí MHS) nás 26. 11. 2020 podpořil dopisem ministryni Benešové, který si můžete přečíst ZDE